Vzájomná úcta alebo kde muži a ženy padli

Autor: Lucia Sámelová | 24.11.2016 o 0:26 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  208x

Často sa zamýšľam nad dnešnou situáciou v medziľudských, najmä partnerských vzťahoch, vo vzťahu človeka k sebe samému a vo vzťahu človek – Boh. V tomto článku chcem písať najmä o vzťahu medzi mužom a ženou v partnerskom vzťahu. 

Odkiaľ je ten úpadok morálky, nepokoj, nedôvera?

Budem sa na to pozerať z pohľadu ženskej optiky, lebo do mužov sa úplne vcítiť neviem.  Veľakrát v živote som počula názor typu ,,za všetko môžu ženy, Eva prvá zobrala od diabla jablko...´´ a pod. Nechcem tu tvrdiť, že ženy sú dokonalé. Nikto nie je dokonalý, okrem Boha.

Zobrala Eva jablko preto, lebo chcela byť múdrejšia a byť tak Adamovi lepšou spoločníčkou? Nad týmto pohľadom na vec som sa asi nikdy nezamýšľala, až kým som ho raz nepočula v jednom videu. Alebo bola Eva zvedavá? Mala strach a preto ho vzala? Zobrala ho z pýchy, mysliac si, že bude ako Boh? (Mimochodom ona a Adam v určitom zmysle boli ako Boh. Prebývali s Ním v úplnej blízkosti a intimite, v absolútnej ,,nahote´´ srdca, mysle, ducha...).

Myslím si, že obe pohlavia nesú za pád rovnakú zodpovednosť. Eva, či už v dobrej viere, že bude lepšou spoločníčkou Adamovi alebo v pýche, sa vzoprela Bohu. Neposlúchla Ho. Adam, namiesto toho, aby sa zamyslel a Eve ,,dohovoril´´, sa nechal zviesť...Nechcel prísť o Evu a tak ju uprednostnil pred Bohom? Ktovie...

Prečo to tu celé píšem? Povedzme si otvorene, ženy boli stovky ba až tisícky rokov považované za menejcenné. Žiaľ, v mnohých častiach sveta tomu nie je inak ani v dnešnej ,,modernej´´ dobe. Pritom ako vidíme, nie je dôvod považovať ženy za menejcenné, pretože Boh človeka stvoril ako muža a ženu a v Biblii nie je napísané, aby muž ženu využíval. Bola zobratá z jeho rebra, z miesta pri srdci, takže má byť chránená a milovaná. Muž má ženu milovať ako svoje telo. Zároveň si však aj žena má muža ctiť.

Muži vedia zneužiť svoju silu a moc. Ženy zase svoju prefíkanosť a ženský šarm. Je to 50% na 50%...

Niektorí muži sa mnohokrát radi vyhovárajú na ženy a robia si z nich vtipy. Také tie krčmové. Samozrejme, česť výnimkám. Nechcú si priznať, že aj oni padli. Že vtedy, keď sa mali za Evu postaviť a povedať na jej ponuku ,,nie´´, tak to nespravili.

Chápem, niektorým mužom sa ťažko priznáva, že majú aj slabiny. Lebo všade sa hovorí a píše, že muž má byť pre ženu oporou atď. Aj ja som bola donedávna podobného názoru, až kým som niekde nečítala iný pohľad na vec - že je to privysoký nárok na muža, lebo aj on je len človek. Áno, mal by byť silný. Ale oporou žene môže byť jedine Boh. Boh je večný, stály a nekonečne miluje. Pozemská láska je krásna, ale prchavá. Netvrdím, že sa nemáme milovať, veď ,,ako muža a ženu ich stvoril´´ a vraj vzťah lásky, ktorý prúdi v Božskej Trojici sa najviac podobá tomu vzťahu a intimite, ktorá je medzi manželmi. Takže je hlúposť tvrdiť, že máme všetci žiť v celibáte. Každý sme povolaní niekam inam. Keď bude stredom partnerského vzťahu Boh, bude spojenie medzi mužom a ženou prekvitať.

Ale späť k téme. Chápme, že aj muži sú zraniteľní , prejavujme im patričnú úctu a lásku. Ale aj muži, vážte si ženy a nezneužívajte  ženské slabosti. Aby som nekrivdila mužom, treba poznamenať, že aj ženy vedia byť pekné mrchy. Ale prečo? Možno zažili sklamanie, zneužitie a povedali si ,,nikdy viac!´´ A tak sa navzájom zraňujeme.

Aké je z toho východisko? Asi neexistuje jednotné riešenie pre všetkých. Ale domnievam sa, že základom je obetavá láska, súcit, prijatie a úcta. Nemáme navzájom súťažiť. Máme sa dopĺňať. Každé pohlavie má svoje špecifiká. Tiež netreba zovšeobecňovať – sú ženy, ktoré majú mnoho povahových čŕt typických pre mužské pohlavie a naopak – muži, ktorí majú tzv. ,,ženské´´ povahové vlastnosti. To nič nemení na veci, že naše rozdiely sú len prínosom a že sa môžeme vzájomne obohacovať.

Na záver by som len podotkla, že veľa vecí som písala na základe vlastnej skúsenosti a taktiež z dlhých rokov sledovania (či už u seba alebo u iných) toho, na čom by sa mal vzťah stavať a na čom by sa vzťah rozhodne stavať nemal. O tom už ale možno niekedy nabudúce :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?