Pravda o milovaní a manželstve

Autor: Lucia Sámelová | 25.10.2014 o 19:01 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  2988x

Niektorí si myslia, že Cirkev učí o pohlavnom splynutí muža a ženy, že je to niečo zlé či nečisté. V minulosti sa to tak mohlo javiť. Myslím, si že je tomu tak preto, lebo Cirkev nedávala tento akt manželov na prvé miesto, ale videla ho ako doplnenie vzťahu. Je to dôležitý element manželstva a malo by sa naň vždy pozerať ako na tajomstvo. Milovanie je vo svojej podstate dobré. Boh predsa nemôže stvoriť niečo zlé. A má prinášať potešenie.

V skutočnosti je tento hlboký úkon prameňom  radosti a vyjadrením krásy manželstva.  Áno manželstva. To je práve to úžasné – toto spečatenie vzťahu, jeho „korunovanie”  je tajomstvom vzťahu medzi mužom a ženou. Fakt je ten, že o tom píšem teoreticky, pretože nemám muža, zato naštudované mám o tom veľa a počas minulých rokov som videla a pochopila pozorovaním párov, ktoré čakali s milovaním (myslím tým telesným J)až do svadby, že je to tá jediná správna cesta – požehnaná naším samotným  Ockom.

                Určite- páry, ktoré do svadby nevydržia zažívajú to isté krásne spojenie a hlboký cit, o tom niet pochýb, ale predstavte si tú obohacujúcu postupnosť rozvíjania vzťahu – spoznávanie sa, počúvanie potrieb toho druhého a nepodliehanie žiadostivosti...Vedieť sa pozerať na svoju polovičku čisto.

                Čistota pohľadu nekončí svadbou. V manželstve je tiež skvelé odovzdať sa jeden druhému v sebadarujúcej a nesebeckej láske a byť otvorený novému životu. Náš život bol Bohom stvorený tak, aby bol plodný. Človek má byť plodný, ako sa píše v Písme ,,tvoja manželka je ako plodonosný vinič vnútri tvojho domu” (Žalm 128, 3). Človek je predsa plodný aj v iných oblastiach života, má prinášať ovocie. Zrno vzíde a prinesie úrodu ,,jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú” (Marek 4,3-8).

                Keď sú dvaja otvorení novému životu – v manželstve - tak sa ukazuje pravda, ktorú zjavil sám Kráľ J Poviem vám prečo – tento úkon vyjadruje: ,,dávam sa ti úplne, bezvýhradne, navždy...len tebe a nikomu inému. Som len tvoj(a) navždy.” Boh chce integritu, celistvosť. Aby sme žili náš život V PLNOSTI. Nie aby sme prežívali zo dňa na deň uspokojac sa s nejakými falošnými náhradami.  S klamstvom, ktoré nám často veľmi úspešne podsúva zlý. A ak patríte k tým, ktorý na existenciu diabla neveria, tak sa mu práve podarilo to najväčšie klamstvo (keďže je otec klamstva).

                Prestaňme sa nechať klamať svetom. Len keď pôjdeme proti prúdu, dostaneme sa k Prameňu. Tento Prameň je Ježiš. Ten, ktorý nám vydobil víťazstvo. Nemusíš nič, len ostávaj v Jeho láske a seď pri jeho nohách . Ak si Jeho lásku osobne nezažil, tak je úplne jasné, že ťažšie pochopíš to, o čom tu píšem. Vzťah sa dá rozvíjať, len ak mu dávaš dostatok času – v modlitbe, pri čítaní Jeho Slova, častým príjimaním Jeho tela, pri spovedi kedy si mu opäť bližšie a ja rada prehlbujem vzťah s Ním aj modlitbou ruženca.

                Zatiahnime na hlbinu. Ako sa píše v Katechizme katolíckej cirkvi – Sú len dve možnosti - buď človek ovláda svoje vášne a nadobudne pokoj alebo sa nechá nimi zotročiť a stane sa nešťastným.

 

P.S. Pri písaní článku som sa inšpirovala najmä novými publikáciami Richarda Vašečku: Milovať a ctiť – Navždy, Milovať a ctiť – Sexualita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?