Pravda o milovaní a manželstve

Autor: Lucia Sámelová | 25.10.2014 o 19:01 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  3012x

Niektorí si myslia, že Cirkev učí o pohlavnom splynutí muža a ženy, že je to niečo zlé či nečisté. V minulosti sa to tak mohlo javiť. Myslím, si že je tomu tak preto, lebo Cirkev nedávala tento akt manželov na prvé miesto, ale videla ho ako doplnenie vzťahu. Je to dôležitý element manželstva a malo by sa naň vždy pozerať ako na tajomstvo. Milovanie je vo svojej podstate dobré. Boh predsa nemôže stvoriť niečo zlé. A má prinášať potešenie.

V skutočnosti je tento hlboký úkon prameňom  radosti a vyjadrením krásy manželstva.  Áno manželstva. To je práve to úžasné – toto spečatenie vzťahu, jeho „korunovanie”  je tajomstvom vzťahu medzi mužom a ženou. Fakt je ten, že o tom píšem teoreticky, pretože nemám muža, zato naštudované mám o tom veľa a počas minulých rokov som videla a pochopila pozorovaním párov, ktoré čakali s milovaním (myslím tým telesným J)až do svadby, že je to tá jediná správna cesta – požehnaná naším samotným  Ockom.

                Určite- páry, ktoré do svadby nevydržia zažívajú to isté krásne spojenie a hlboký cit, o tom niet pochýb, ale predstavte si tú obohacujúcu postupnosť rozvíjania vzťahu – spoznávanie sa, počúvanie potrieb toho druhého a nepodliehanie žiadostivosti...Vedieť sa pozerať na svoju polovičku čisto.

                Čistota pohľadu nekončí svadbou. V manželstve je tiež skvelé odovzdať sa jeden druhému v sebadarujúcej a nesebeckej láske a byť otvorený novému životu. Náš život bol Bohom stvorený tak, aby bol plodný. Človek má byť plodný, ako sa píše v Písme ,,tvoja manželka je ako plodonosný vinič vnútri tvojho domu” (Žalm 128, 3). Človek je predsa plodný aj v iných oblastiach života, má prinášať ovocie. Zrno vzíde a prinesie úrodu ,,jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú” (Marek 4,3-8).

                Keď sú dvaja otvorení novému životu – v manželstve - tak sa ukazuje pravda, ktorú zjavil sám Kráľ J Poviem vám prečo – tento úkon vyjadruje: ,,dávam sa ti úplne, bezvýhradne, navždy...len tebe a nikomu inému. Som len tvoj(a) navždy.” Boh chce integritu, celistvosť. Aby sme žili náš život V PLNOSTI. Nie aby sme prežívali zo dňa na deň uspokojac sa s nejakými falošnými náhradami.  S klamstvom, ktoré nám často veľmi úspešne podsúva zlý. A ak patríte k tým, ktorý na existenciu diabla neveria, tak sa mu práve podarilo to najväčšie klamstvo (keďže je otec klamstva).

                Prestaňme sa nechať klamať svetom. Len keď pôjdeme proti prúdu, dostaneme sa k Prameňu. Tento Prameň je Ježiš. Ten, ktorý nám vydobil víťazstvo. Nemusíš nič, len ostávaj v Jeho láske a seď pri jeho nohách . Ak si Jeho lásku osobne nezažil, tak je úplne jasné, že ťažšie pochopíš to, o čom tu píšem. Vzťah sa dá rozvíjať, len ak mu dávaš dostatok času – v modlitbe, pri čítaní Jeho Slova, častým príjimaním Jeho tela, pri spovedi kedy si mu opäť bližšie a ja rada prehlbujem vzťah s Ním aj modlitbou ruženca.

                Zatiahnime na hlbinu. Ako sa píše v Katechizme katolíckej cirkvi – Sú len dve možnosti - buď človek ovláda svoje vášne a nadobudne pokoj alebo sa nechá nimi zotročiť a stane sa nešťastným.

 

P.S. Pri písaní článku som sa inšpirovala najmä novými publikáciami Richarda Vašečku: Milovať a ctiť – Navždy, Milovať a ctiť – Sexualita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?