Katolík...nedokáže myslieť samostatne?

Autor: Lucia Sámelová | 20.5.2012 o 13:50 | (upravené 20.5.2012 o 13:59) Karma článku: 10,83 | Prečítané:  1720x

Veľmi často sa stretávam s názorom, resp. s tendenciou k šablónovitému zmýšľaniu pri posudzovaní katolíkov v negatívnom zmysle slova. ,,Škatuľkovanie´´ je ľudské. No je na mieste hádzať ľudí s určitým vierovyznaním do jedného vreca?

Pravda je, že existujú isté dogmy alebo časti viery, ktoré katolík prijíma viacmenej za svoje. Sú nimi napr. zmŕtvychvstanie a nanebovstúpenie Ježiša Krista, nepoškvrnené počatie Panny Márie, viera v skutočné premenenie chleba a vína v Pánove telo a krv – Eucharistia, viera vo večný život, nádej, že Kristus nás svojou smrťou na kríži vykúpil z hriechu a mnohé iné.

Nedávno som na istej sociálnej sieti uverejnila krátke video, kde dvaja manželia rozprávali o tom, prečo sa oplatí počkať so sexuálnym spolužitím do svadby. Jedna z reakcií bola, že veď takéto zmýšľanie o sexe je už predsa zastarané. Dotyčný tiež poznamenal, že niektorí ľudia sa asi ,,nevyvinú nikdy.´´ Čo je však považované za vývin? Uspokojovanie pudov kedykoľvek a kdekoľvek sa nám zachce alebo uprednostňovanie duševného porozumenia medzi partnermi? Iste sexuálny život je dôležitý, no podľa môjho názoru je len jednou malou časťou vo vzťahu - ako niekto povedal len ,,čerešničkou na torte´´. Avšak nie sexuálnemu životu som sa chcela venovať. Dotyčný, ktorý sa teda vyjadril, že ľudia, čo zmýšľajú o sexe zdržanlivejšie sú asi ,,menej vyvinutí´´ dodal, že teda vývin je samostatné zmýšľanie a rozhodovanie sa bez nutnosti pýtať sa väčšieho celku ľudí, čo je a čo nie je správne. A sme pri koreni veci.

Osobne veľa tvrdení katolíckej cirkvi prijímam za svoje. No premýšľam samostatne. Hľadám. Neraz aj pochybujem. Pýtam sa - je to tak správne alebo nie? Mnoho vecí sa v mojom živote zmenilo odkedy premýšľam nad Prikázaniami a nad ich odkazom dnešnému človeku. Nebola som totiž katolíčkou vždy. A čoraz viac si overujem, že keď sa ich človek pridŕža, tak sa mu žije ľahšie a krajšie- ako povedala jedna moja priateľka – Boh dal Prikázania, aby sa ľudia nepozabíjali.

No nejde tu len o Desatoro Božích Prikázaní. Je to aj štýl života – modliť sa aj za nepriateľov, odpúšťať, vypočuť druhého, poradiť, rešpektovať dôstojnosť každého človeka, pretože v ňom žije Kristus...Keď mi niekto povie, že som sa nechala strhnúť a ovplyvniť dogmami cirkvi, ja mu môžem odvetiť, že sa nechal ovplyvniť názormi sveta.

Myslím si, že najdôležitejším bodom katolíckej viery je, že Kristus nás vykúpil z otroctva hriechu, že sme milované a radostné Božie deti, že už sme ,,zomreli hriechu, akoby sme v ňom mohli ešte žiť?´´ ( Rim 6). A tak sa stávame zástancami Kristovho svetla, jeho krásneho odkazu. Toto je podľa mňa najdôležitejšia ,,dogma´´ katolíckej viery. Netrápiť sa kvôli hriechu ale tešiť sa v Kristovi, ktorý na nás vylial svoje milosrdenstvo.

Myslím si, že nie je na mieste pozerať sa na všetkých katolíkov ako na slepé stádo, ktoré prijíma všetko, čo sa mu núka. Pretože aj tu sú ľudia, ktorí zapochybujú, boria sa s každodennými problémami a pozerajú sa na svet svojou individuálnou optikou...

Vždy keď príliš rozmýšľam a filozofujem o viere, tak si pripomeniem výrok Blahoslaveného Jána Pavla II.: ,,Kresťanský život nie je v tom, aby sme veľa premýšľali, ale aby sme veľa milovali.´´

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?