Ako vnímame (katolícku) vieru

Autor: Lucia Sámelová | 28.12.2011 o 16:58 | (upravené 28.12.2011 o 17:19) Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1397x

Ťažké je niekedy veriť katolíckou vierou. Najmä v prípade, že vo vašom bezprostrednom okolí sa nachádza niekto, kto je úplne opačného názoru ako vy a ste často konfrontovaní s jeho úsudkami, resp. väčšia časť vášho blízkeho okolia nie je katolíckeho vierovyznania.

I keď je to náročná téma, chcela by som sa venovať Ježišovi Kristovi  a úlohe, ktorú zohral a zohráva v živote kresťana-katolíka, možno i v živote človeka s iným vyznaním, či u človeka bez vyznania. Určite na pár riadkoch nezistíme ako to vlastne celé bolo a je, ale to ani nie je naším cieľom, keďže napokon každý uverí niečomu inému.

Na jednej strane stojí viera v krásu Ježišovho poslania, v jeho vykúpenie ľudstva. Je svetlom a nádejou. Jeho láska je zmyslom života. A na strane druhej stojí tvrdenie, že Ježiš sa narodil zbytočne, lebo nesplnil to, čo mal. Že zlo je na svete stále, hlad a bieda nepominuli a človek trpí rovnako. Musím podotknúť, že človek, s ktorým som o tejto téme chtiac-nechtiac diskutovala je mimoriadne vzdelaný človek, ktorý prečítal veľa kníh aj v tejto oblasti. Moje argumenty, žeJežiš  prišiel na svet preto, aby nás spasil, že zomrel a tým nás vykúpil, môjho oponenta nepresvedčili. Len tak na okraj, tento človek - volajme ho Xavier* – verí v Boha. Neverí však v Božský pôvod Ježiša Krista, ani v nepoškvrnenosť Panny Márie. Kresťanskú cirkev založil podľa neho skôr sv.Pavol , sv.Petra Xavier považuje za zradcu(ešte k tomu aj ozbrojeného, keďže v Getsemanskej záhrade vytasil meč a odťal veľkňazovo ucho). Panna Mária počala Ježiša, podľa Xaviera, s rímskym vojakom či iným človekom, o ktorom pôvode hovoria knihy všelijako. Dokonca mal vraj Ježiš viacero súrodencov, Ježiš bol s Judášom o zrade dohodnutý, niektoré pramene vravia, že nebol ani ukrižovaný, ale že kamsi odišiel atď. atď.

Mohla by som tu podávať viaceré názory, argumenty z kníh podľa Xaviera. A proti nim postaviť moje  presvedčenia, stojace na čítaní Svätého Písma, na kázňach v kostoloch a klasickej náuke katolíckej cirkvi. Ktoré zdroje sú dôveryhodnejšie? Sväté Písmo, katechizmus a výklad viery podľa katolíckej cirkvi? Či zdroje od rôznych autorov sveta, ktorí sa tejto problematike venujú? (Musím dodať, že Xavier číta kvalitné knihy). Každý veríme inému a tiež si zrejme každý z nás myslí, že práve tá jeho viera je tá správna.

Ďalšou oblasťou, v ktorej podľa Xaviera nie je jasno, je oblasť zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Sú tu dilemy- kto našiel prázdny hrob Ježiša Krista a či bol Ježiš vzatý do neba aj s telom alebo tam odišla iba jeho duša. (Ako Xavier povedal – v každom evanjeliu je niečo iné). Teda: 1. prázdny hrob našla Mária Magdaléna, ženám sa zjavil anjel, ktorý im rozkázal, aby šli a povedali to učeníkom(Matúš) alebo 2. ho našla Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salome, ktoré našli sedieť v hrobe mladíka, ktorý sa im prihovoril: ,,Neľakajte sa! Hľadáte Ježiša...Ale choďte a povedzte jeho učeníkom a Petrovi:...´´(Marek) alebo 3. opäť Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salome, pri ktorých zastali dvaja mužovia v žiarivom odeve a povedali im: ,,Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu. Vstal z mŕtvych...´´ a ony šli a povedali to učeníkom ,, A s nimi aj iné to rozprávali apoštolom´´ ale oni im neverili, Peter sa išiel pozrieť do hrobu a čudoval sa, čo sa stalo (Lukáš) alebo 4. Mária Magdaléna, ktorá potom bežala k Šimonovi Petrovi a k ,,inému učeníkovi, ktorého mal Ježiš tak rád´´(Ján). Xavierov názor o vzkriesení Ježiša Krista i s telom je, že čo by tam  ,,hore´´ s toľkými ľudskými telami robili. Tých otázok ohľadom viery a cirkvi a svetonázorov sú milióny...

Každý z nás môže vo svojej viere zneistieť. Možno som zneistela ja, no možno zneistel i Xavier, keď som mu rozprávala o Desiatich Božích prikázaniach (na ktoré mal mimochodom opäť iný názor- ale o tom inokedy). Napokon som sa totiž Xaviera opýtala, či je vo svojom živote šťastný a on neodpovedal. Nemusíme, a napokon ani nevieme, odpovedať na všetky otázky v tomto živote, i keď veľmi chceme mať nejakú istotu a pevný bod v tomto nevyspitateľnom svete. A ja si myslím, že aj Desať Božích prikázaní urobí človeka šťastným. Pozorne si ich prečítajme a zamyslime sa nad nimi. Ako povedala jedna moja kamarátka- Boh dal Desatoro Božích prikázaní, aby sa ľudia nepozabíjali. Keď sa ich človek pridržiava, nespraví chybu. A úloha Ježiša Krista je posolstvo lásky, pretože aj v Prikázaniach sa v podstate dozvedáme, že máme milovať Boha a zároveň i svojho blížneho.

Na záver jeden výrok od Jána Pavla II.: ,,Kresťanský život nie je v tom, aby sme veľa premýšľali, ale aby sme veľa milovali.´´

 

 

 

*Xavier- toto meno som si vybrala čisto náhodne

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?