Ako vnímame (katolícku) vieru

Autor: Lucia Sámelová | 28.12.2011 o 16:58 | (upravené 28.12.2011 o 17:19) Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1367x

Ťažké je niekedy veriť katolíckou vierou. Najmä v prípade, že vo vašom bezprostrednom okolí sa nachádza niekto, kto je úplne opačného názoru ako vy a ste často konfrontovaní s jeho úsudkami, resp. väčšia časť vášho blízkeho okolia nie je katolíckeho vierovyznania.

I keď je to náročná téma, chcela by som sa venovať Ježišovi Kristovi  a úlohe, ktorú zohral a zohráva v živote kresťana-katolíka, možno i v živote človeka s iným vyznaním, či u človeka bez vyznania. Určite na pár riadkoch nezistíme ako to vlastne celé bolo a je, ale to ani nie je naším cieľom, keďže napokon každý uverí niečomu inému.

Na jednej strane stojí viera v krásu Ježišovho poslania, v jeho vykúpenie ľudstva. Je svetlom a nádejou. Jeho láska je zmyslom života. A na strane druhej stojí tvrdenie, že Ježiš sa narodil zbytočne, lebo nesplnil to, čo mal. Že zlo je na svete stále, hlad a bieda nepominuli a človek trpí rovnako. Musím podotknúť, že človek, s ktorým som o tejto téme chtiac-nechtiac diskutovala je mimoriadne vzdelaný človek, ktorý prečítal veľa kníh aj v tejto oblasti. Moje argumenty, žeJežiš  prišiel na svet preto, aby nás spasil, že zomrel a tým nás vykúpil, môjho oponenta nepresvedčili. Len tak na okraj, tento človek - volajme ho Xavier* – verí v Boha. Neverí však v Božský pôvod Ježiša Krista, ani v nepoškvrnenosť Panny Márie. Kresťanskú cirkev založil podľa neho skôr sv.Pavol , sv.Petra Xavier považuje za zradcu(ešte k tomu aj ozbrojeného, keďže v Getsemanskej záhrade vytasil meč a odťal veľkňazovo ucho). Panna Mária počala Ježiša, podľa Xaviera, s rímskym vojakom či iným človekom, o ktorom pôvode hovoria knihy všelijako. Dokonca mal vraj Ježiš viacero súrodencov, Ježiš bol s Judášom o zrade dohodnutý, niektoré pramene vravia, že nebol ani ukrižovaný, ale že kamsi odišiel atď. atď.

Mohla by som tu podávať viaceré názory, argumenty z kníh podľa Xaviera. A proti nim postaviť moje  presvedčenia, stojace na čítaní Svätého Písma, na kázňach v kostoloch a klasickej náuke katolíckej cirkvi. Ktoré zdroje sú dôveryhodnejšie? Sväté Písmo, katechizmus a výklad viery podľa katolíckej cirkvi? Či zdroje od rôznych autorov sveta, ktorí sa tejto problematike venujú? (Musím dodať, že Xavier číta kvalitné knihy). Každý veríme inému a tiež si zrejme každý z nás myslí, že práve tá jeho viera je tá správna.

Ďalšou oblasťou, v ktorej podľa Xaviera nie je jasno, je oblasť zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Sú tu dilemy- kto našiel prázdny hrob Ježiša Krista a či bol Ježiš vzatý do neba aj s telom alebo tam odišla iba jeho duša. (Ako Xavier povedal – v každom evanjeliu je niečo iné). Teda: 1. prázdny hrob našla Mária Magdaléna, ženám sa zjavil anjel, ktorý im rozkázal, aby šli a povedali to učeníkom(Matúš) alebo 2. ho našla Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salome, ktoré našli sedieť v hrobe mladíka, ktorý sa im prihovoril: ,,Neľakajte sa! Hľadáte Ježiša...Ale choďte a povedzte jeho učeníkom a Petrovi:...´´(Marek) alebo 3. opäť Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salome, pri ktorých zastali dvaja mužovia v žiarivom odeve a povedali im: ,,Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu. Vstal z mŕtvych...´´ a ony šli a povedali to učeníkom ,, A s nimi aj iné to rozprávali apoštolom´´ ale oni im neverili, Peter sa išiel pozrieť do hrobu a čudoval sa, čo sa stalo (Lukáš) alebo 4. Mária Magdaléna, ktorá potom bežala k Šimonovi Petrovi a k ,,inému učeníkovi, ktorého mal Ježiš tak rád´´(Ján). Xavierov názor o vzkriesení Ježiša Krista i s telom je, že čo by tam  ,,hore´´ s toľkými ľudskými telami robili. Tých otázok ohľadom viery a cirkvi a svetonázorov sú milióny...

Každý z nás môže vo svojej viere zneistieť. Možno som zneistela ja, no možno zneistel i Xavier, keď som mu rozprávala o Desiatich Božích prikázaniach (na ktoré mal mimochodom opäť iný názor- ale o tom inokedy). Napokon som sa totiž Xaviera opýtala, či je vo svojom živote šťastný a on neodpovedal. Nemusíme, a napokon ani nevieme, odpovedať na všetky otázky v tomto živote, i keď veľmi chceme mať nejakú istotu a pevný bod v tomto nevyspitateľnom svete. A ja si myslím, že aj Desať Božích prikázaní urobí človeka šťastným. Pozorne si ich prečítajme a zamyslime sa nad nimi. Ako povedala jedna moja kamarátka- Boh dal Desatoro Božích prikázaní, aby sa ľudia nepozabíjali. Keď sa ich človek pridržiava, nespraví chybu. A úloha Ježiša Krista je posolstvo lásky, pretože aj v Prikázaniach sa v podstate dozvedáme, že máme milovať Boha a zároveň i svojho blížneho.

Na záver jeden výrok od Jána Pavla II.: ,,Kresťanský život nie je v tom, aby sme veľa premýšľali, ale aby sme veľa milovali.´´

 

 

 

*Xavier- toto meno som si vybrala čisto náhodne

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?