Ženeva - mesto bánk, mužov v oblekoch ale aj podmanivej krásy

Autor: Lucia Sámelová | 1.8.2011 o 14:38 | (upravené 20.6.2017 o 15:34) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  2121x

Keď som dorazila na hlavnú Gare routière - autobusovú stanicu, prvé, čo ma oslovilo, bola zaujímavo zdobená fontána a veža kostola. 

Ako sa neskôr ukázalo, kostolík patrí anglikánskej cirkvi. Veľa z centra som v prvý deň nevidela, pretože som sa ihneď vrhla do práce au- pairky. Použitie francúzskeho výrazu ,,Gare routière" značí, že Ženeva patrí do frankofónnej časti Švajčiarska. Čo ma zarazilo, bol podľa môjho názoru, pomerne nízky počet obyvateľov  - 185 726. V priebehu prvých pár dní som prešla takmer celé centrum Ženevy a o týždeň som sa už bez problémov orientovala aj v jej odľahlejších častiach. Rieka Rhôna, ktorá vytvára Le Lac Léman ( Ženevské jazero),  je akýmsi deliacim prvkom mesta  na pravý a ľavý breh ( Rive droit a Rive gauche). Voda v jazere je taká čistá a priehľadná, že v ňom vidieť každý kamienok, a tak som sa cítila ako pri mori.

Ženeva je vo všeobecnosti mimoriadne čisté mesto. Na každom kroku nájdete smetný kôš, pitnú vodu a toalety - všetko zadarmo. Fakt, že za spomenuté služby sa neplatí,  ma utešoval pri zistení, že toto miesto je naozaj drahé. Ďalším plusom bolo, že vstup do vody je možný takmer všade. Nejedno poobedie som strávila kúpaním sa a opaľovaním na týchto krásnych miestach. K dispozícií je dokonca lacná alternatíva mestskej hromadnej dopravy - bicykel, ktorý si môžete vypožičať vo viacerých lokalitách. Zaplatíte zálohu dvadsať frankov a bicykel máte k dispozícií počas štyroch hodín. Každá ďalšia hodina  naviac vás bude stáť dva franky. A tak sa vozíte po brehoch jazera, nasávate atmosféru multietnickej kultúry ( v Ženeve je veľké množstvo napr. moslimov) a vychutnávate si pohľad na mesto jedinečných kultúrnych rozmerov.

Niektoré druhy zvierat sa na tomto čarovnom mieste správajú odlišne ako u nás na Slovensku. A tak by vás asi -  podobne ako mňa - udivilo,  keby ste na zábradlí autobusovej zastávky videli veľkého dravého vtáka ( doteraz neviem, aký to bol druh). Možno by vás zaujali vrabce, ktoré zobú doslova z ruky alebo zvláštne sfarbené veveričky pobiehajúce po parkoch.

Pre tých, ktorí uprednostňujú bazény namiesto prírodných vôd,  je užitočná informácia, že v meste je viacero plavární. Plaváreň, ktorú som navštevovala ja, sa nazýva Genève- plage. Okrem bazénov je tu i prístup k jazeru. Tiež sú tu možnosti na zábavu pre deti - tobogán, plavecké kurzy či detské pieskové ihriská.

V Ženeve je obrovské množstvo bánk, a preto ženy, ktorým imponujú muži v oblekoch,  si určite prídu na svoje J. Sú tu luxusné hotely svetových mien - Kempinski, hotel Four Seasons alebo Best Western, kde za jednu noc zaplatíte obrovskú sumu peňazí. Rovnako tu však nájdete aj menej finančne náročné hotely, kde sa ceny pohybujú okolo 70 eur za noc.

V Ženeve sa nachádzajú katolícke, evanjelické i anglikánske chrámy, takisto aj moslimská mešita. Každému by som odporučila návštevu katolíckej baziliky Notre Dame, ktorá sa nachádza na Rue Argand 3 na ľavom brehu Ženevy. Je to naozaj majestátna stavba s  nádherne vypracovaným  interiérom i exteriérom.

Čo sa týka hromadnej dopravy mesta, premávajú tu autobusy, trolejbusy a električky. Lístok si treba zakúpiť v prístroji na autobusovej zastávke, pretože nie vždy sa nachádza vo vozidle. Mestskou hromadnou dopravou sa oplatí ísť na dlhšiu trať alebo ak budete prestupovať,  pretože klasický lístok za dva franky  platí jednu hodinu v celej Ženeve. Môžete si kúpiť aj iné druhy lístkov - také, ktoré platia na prepravu na vzdialenejšie miesta alebo platia celý deň. Tie sú, pravdaže, drahšie. Za mestskú hromadnú dopravu sa považujú aj loďky prevážajúce ľudí z jedného  brehu jazera na druhý. Tu sa cena pohybuje taktiež podľa vzdialenosti cieľového prístavu.

V Ženeve je nespočetné množstvo kaviarní,  kde si  môžete vychutnať rannú kávu s croissantom alebo s tzv. ,, pain au chocolat"- pečivom plneným čokoládou. Ak si k tomu objednáte aj minerálnu vodu,  môžete rátať s cenou okolo 8- 10 frankov (= 6- 8 eur),  no samozrejme záleží aj od lokality daného podniku. Pripravte sa na to, že všade okolo vás si posadajú hladné vrabce. Pokojne si sadnú priamo na váš stôl. Čo sa týka stravovania, cenovo najvýhodnejšie vychádzajú rôzne fast-foody.

Ak sa chystáte do Ženevy s malými deťmi, veľmi dobré  miesto na ,,vybláznenie sa " je malá detská pláž na pravom brehu jazera, kde sa okrem dobrého prístupu do vody nachádzajú rôzne laná, preliezačky, rebríky a hojdačky visiace na stromoch.

Nesmiem opomenúť ani vodný gejzír ( vodotrysk), merajúci 140 m. Tento vodotrysk nechrlí vodu neustále, záleží od počasia.

Leto 2010 sa tu, tak ako každé leto v Ženeve, nieslo v znamení tzv. ,, F'tes de Gèneve´´- hudobných vystúpení a iných zábavných akcií ( kolotoče, ohňostroje a pod.). Čo sa týka občerstvenia na miestach slávností, pripravte sa na ešte vyššie ceny. ,, Ešte vyššími cenami´´ mám na mysli fľašu piva za osem frankov ( osem frankov = približne šesť eur). Spolu s pivom dostanete aj žetón. Ak ho prinesiete s fľašou naspäť, vrátia vám dva franky. ,,F'tes de Gèneve´´ sa konajú pozdĺž oboch brehov Rhôny, a tak si môžete urobiť peknú prechádzku.

Na ľavom brehu Rhôny bola celé leto výstava ,, minizemegúľ´´ z plastu - teda mini ako mini- merali asi meter a pol. Výstava prezentovala nutnosť ochrany našej planéty. Okrem týchto ,,minizemegúľ´´ tu boli aj veľkoplošné fotografie, ktoré vypovedali o vojnových konfliktoch, o situácií v rozvojových krajinách a o potrebe mieru. Našla som tu napr. znak mieru - a pod ním vysvetlenie ako vznikol, čo znamenajú jeho jednotlivé farby a pod. Veľmi ma zaujal výrok na jednom z panelov: ,, The next generation will ask us one of two questions. Either they will ask: ´What were you thinking: why didn´t you act?´ Or they will ask instead: ´ How did you find the moral courage to rise and successfully resolve the crisis that so many said was impossible to solve?´´ ( voľný preklad: ,, Ďalšia generácia nám položí jednu z dvoch otázok. Buď sa opýtajú: ´ Na čo ste mysleli keď ste nič neurobili?? ´ Alebo sa spýtajú: ´Ako ste v sebe našli odvahu opätovne vstať a úspešne čeliť problému, ktorý ostatní považovali za neriešiteľný?´)

Rada by som ešte spomenula tzv. ,, Jardin anglais´´ ( Anglická záhrada),  kde som trávila veľmi veľa času. Je to niečo ako park- sú tu lavičky, altánky a všade plno kvetov. ,,Jardin anglais´´ je situovaná na pravom brehu - dostanete sa tam hneď, ako prejdete most.

Taktiež by som vám chcela odporučiť, aby ste sa v neskorších nočných hodinách neprechádzali sami, hlavne v odľahlých častiach mesta, pretože - tak ako všade - aj tu sa nájdu otravní ľudia. Vždy sa radšej odvezte mestskou hromadnou dopravou.

Čas strávený v Ženeve je naozaj krásny, preto si ho vychutnajte naplnoJ

Bonne vacances!

 

S pozdravom Lucia Sámelová

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?