Jednota tela, duše (a ducha)

Autor: Lucia Sámelová | 12.12.2014 o 13:51 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  760x

Myslím si, že niektoré moje slová v predchádzajúcich článkoch postupne smerovali k podstate toho, čo chcem týmito riadkami vyjadriť – byť integrovaným človekom v Kristovi . Či už som riešila spojenie muža a ženy alebo vzťah človeka k Bohu, podstata je stále tá istá – Som telo a duša (niektorí rozlišujú aj ducha, niektorí ducha a dušu dávajú na rovnakú úroveň) a pre zachovanie tejto harmónie mám aj konať.

K napísaniu tohto článku ma podnietili slová istého človeka, zrejme to bol teológ, ktoré som počula v rádiu. Vyjadril sa, že sa nedá povedať: Máme telo a dušu ale Sme telo a duša. Hneď to vysvetlím. Náboženstvá, ktoré veria v reinkarnáciu, hlásajú že duša je jedna a prevteľuje sa z jedného tela (organizmu – zvieraťa, rastliny, človeka...) do druhého. Keď dosiahne dostatočné poznanie, osvietenie, nemusí sa viac prevteľovať a rozplynie sa vo vesmíre, dosiahne stav ,,nirvány”.

Kresťanstvo učí, že sme telo a duša, to znamená že jedno s druhým bytostne súvisí. To čo spravíme na úrovni tela bezpodmienečne ovplyvní našu dušu. A naopak – stav našej duše ovplyvňuje naše fyzické fungovanie. Bojím sa – začnem sa triasť, som šťastná – rozbúcha sa mi srdce, som dlhodobo nespokojná/hanbím sa  – môžem mať žalúdočné problémy, bolesť hlavy, problémy s nespavosťou a pod.

Preto je napr. dôležité mať to čo robím a čo si myslím aj v srdci. Modlím sa a chcem prejaviť Bohu úctu – kľaknem si. Chválim Boha aký je úžasný a majestátny – postavím sa. Cítim ako sa ma dotýka svojou láskou – kľudne tancujem a smejem sa, spievam si. Niekoho milujem a viem, že si ho/ju chcem vziať – vyznám to pred Bohom a pred blízkymi ľuďmi , nechám ten zväzok posvätiť Bohom a vyznám že ho chcem milovať a ctiť do konca života (resp. na večnosť, keďže tento život je len jej zábleskom)– vtedy manželstvo nebude kus papiera.

Preto je také dôležité to, čo vyjadrujeme telom pri milovaní spečatiť manželským sľubom. Keby naše telá vedeli pri milovaní hovoriť, povedali by – milujem ťa a vyberám si ťa za jediného životného partnera/partnerku, verím ti a odovzdávam sa ti so všetkým, čo mám. Chcem si ťa ctiť po všetky dni svojho života a prijímam ťa takého/takú aký/-á si. Zároveň som otvorený/-á počatiu nového života, pretože láska je plodná a dáva sa.

Nemusíme si to hneď uvedomovať, ale naše podvedomie a duša zaznamenávajú všetko...A ak sa posnažíme vyhovieť aj hlbším citom a nie len chvíľkovým emóciám, ktoré sú často motivované egoizmom a zmyselnosťou, tak nájdeme ten PRAMEŇ radosti a pokoja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?